Primore, Konradshammer czy jeszcze inaczej?




 (Źródło zdjęcia: Miasto jak ogród, Dolna Oliwa Przymorze, red. Dorota Kobnierowska, 2002, s. 8)

Nazwa Primore na określenie tego terenu pojawiła się już w dokumentach z XIII wieku – była to wieś należąca - jak większość okolicznych terenów – do zakonu  cystersów, którzy w tamtym okresie władali ziemiami przymorskimi – od ujścia Swelini aż do Wisłoujścia (wraz z Zaspą i dzisiejszą Dolną Oliwą).
Wrzosowiska, pola, lasy i wydmy i pomiędzy Jelitkowem a Brzeźnem niewielkie domki rybackie – tak mniej więcej kształtował się krajobraz przymorski przez wiele stuleci. Tereny, o których mówimy, określają dawne trakty. Na przykład, ten z Gdańska do Sopotu zmienił się w ul. Chłopską, natomiast ul. Pomorska – to niegdysiejszy stary szlak wiodący z Oliwy do Jelitkowa. Główne ulice powstały ze ścieżek i dróg prowadzących niegdyś przez Oliwski Bór. 
W 1540 roku tereny w okolicach dzisiejszej ul. Pomorskiej - na których stał młyn zbożowy, tartak i kuźnica - zostały sprzedane Janowi Connertowi (Conradowi) – stąd nazwa tego rejonu: Konradshammer. W XVII wieku stał tu browar, gospoda i piękny park – wszystko zostało jednak doszczętnie zniszczone podczas oblężenia Gdańska 1734 r. Od wojennej pożogi ocalał pobliskie zabudowania - które od 1765 nazwano Rothof - Czerwony Dwór. W tym to bowiem roku jego ówczesna właścicielka Anna Regina Deysingen zamówiła bardzo modne, charakterystyczne czerwone dachówki.
Podobno dwór istniał tu już w 1637 roku i jest to najstarszy z dworów wsi Zaspa. Został zniszczony w czasie II wojny światowej w czasie walk o lotnisko we Wrzeszczu. Ruiny po jego zabudowaniach rozebrano, ale pozostała pamiątka w nazwie ulicy.


Wiedząc, że dzisiejsza ul. Piastowska to dawna Cesarska Ścieżka (Keisersteg). Czy potrafilibyście wskazać na współczesnej mapie, gdzie znajdował Rothof?


Brdzo dużo interesujących informacji na temat dawnego Przymorza można znaleźć tu:
http://www.dawnaoliwa.pl/opisy/dwory/dwor_czerwony.html

http://ibedeker.pl/u-przyjaciol/osobowosci/historie-rodzinne-puskarczykowie-z-czerwonego-dworu/

 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz