Przymorze i jego komunikacja... czyli Z notatnika pasażera

Kolejka SKM Trójmiasto na peronie Gdańsk Przymorze Uniwersytet (Autor Artur Andrzej, źródło: Wikimedia commons)
   
     Sądzę, że teraz ciekawie będzie przedstawić parę ciekawostek oraz informacji powiedzmy turystyczno-krajoznawczych, mniej lub bardziej związanych z Przymorzem a odnoszących się do transportu. Aby ułatwić nawigację przestrzenną „zwiedzać” dzielnice będziemy po przystankach. A początkiem wycieczki będzie tak zwany dworzec czyli przystanek SKM „Gdańsk Przymorze – Uniwersytet”.


·         Gdańsk Przymorze-Uniwersytet

         Jest to współczesna nazwa. Pierwotnie nazywał się Gdańsk Polanki. Jednakże wraz z budową Przymorza (wtedy Przymorza obecnie zwanego Przymorzem Małym) nazwę zmieniono w roku 1964. Do roku 2004 ów peron nazywał się Gdańsk Przymorze. Lobbing Uniwersytetu Gdańskiego, doprowadził do dodania członu Uniwersytet do nazwy.
Przy przystanku SKM zatrzymują się również autobusy. Są to dwie (199/315) linie z których jedna (139) ma tu przystanek końcowy. Oczekiwanie na autobus bądź też kolejkę można sobie umilić spędzając czas w ogródku  piwnym znajdującym się na środku pętli autobusowej albo w jednym z najbardziej znanych gdańskich „lokali rozrywkowych” mianowicie w ROZI. Przy wyjściu z tuneli (tak obecnie są dwa tunele prowadzące na peron) często można spotkać licznie parkujące modne ostatnimi czasy tzw. food-trucki.

·         „Kołobrzeska”

          Jak to na Gdańsk przystało nazwa ta dotyczy tylko jednego z przystanków znajdujących się na tym samym skrzyżowaniu. „Kołobrzeska” odnosi się do przystanków tramwajowych, a w odniesieniu do przystanków autobusowych „Kołobrzeska-Rzeczypospolitej” oraz „Krynicka”. Tak czy inaczej jest to jeden z ważniejszych handlowych punktów Przymorza. Dwa centra handlowe i kino. Powoduje to stałą obecność tłumów ludzi na przystankach. Dodatkowym generatorem podróżnych jest zlokalizowany przy przystankach Urząd Skarbowy. To wygląd obecny, a jeszcze 20 lat temu, jedynymi atrakcjami okolicy przystanku był położony w przyziemiu falowca sklep z płytami oraz okazjonalnie rozbijające się wesołe miasteczko.

·         „Przymorze Wielkie”

     Chyba najbardziej ciekawy zespół przystanków a jednocześnie kolejny przykład na nielogiczność nazewnictwa, gdyż przystanek dla linii 139/199 nazywa się „Dąbrowszczaków-Obrońców Wybrzeża”. Położony na końcu najdłuższego Falowca oraz przy jednym z licznych wejść do Parku Nadmorskiego im. Regana. W świetle ostatnich doniesień prasowych, jako smutną ciekawostkę można podać że przy tym zespole przystanków znajduje się jeden z niewielu parkingów kubaturowych jakie udało się w Gdańsku zbudować, a i to w początkach lat 2000. Obecnie przystanek ten pełni wyłącznie funkcje wewnątrzosiedlowe. Inaczej rzecz by się miała gdyby został zrealizowany projekt tak zwanej „Przymorskiej SKM”. Miała być to linia kolejowa ruchu pasażerskiego przebiegająca mniej więcej od byłego przystanku Gdańsk Zaspa Towarowa, wzdłuż ulicy Czarny Dwór i obecnego Parku Nadmorskiego do okolic przystanku SKM Żabianka. W przypadku wybudowania w/w linii „Przymorze Wielkie” miało pełnić rolę węzła przesiadkowego. Dodatkowo miał być to przystanek tranzytowy dla trasy tramwajowej poprowadzonej z pętli Brzeźno (na końcu obecnej ulicy Hallera [Karola Marksa]) przez pas nadmorski i ulicę Obrońców Wybrzeża do trasy tramwajowej Zaspa – Przymorze – Żabianka-Oliwa/Jelitkowo. Trzeba przyznać że, taki układ linii komunikacji szynowej zarówno tramwajowej jaki i kolejowej znacząco pozytywnie wpłynąłby na możliwości rozwojowe pasa przymorskiego.

·         „Obrońców Wybrzeża” 

    wraz z przystankami autobusowymi „Obrońców Wybrzeża-Chłopska”, „Chłopska” i „Bora Komorowskiego”. To właśnie na tym skrzyżowaniu miała kończyć się trasa tramwajowa prowadząca z Brzeźna. Niestety kilka lata temu rezerwa terenu pod tą linię tramwajową została decyzją Rady Miasta zlikwidowana i została ona zabudowana. Na jej miejscu zostały wybudowane bloki mieszkalne oraz jakżeby inaczej kolejne centrum handlowe.  

·         „Jagiellońska” oraz „Czerwony Dwór”

        Trzeci patrząc od strony Zaspy ważny węzeł tramwajowo-autobusowy. To właśnie przy tym zespole przystanków zlokalizowany jest „Zielony Rynek”. Cokolwiek mówiąc jest to chyba najważniejszy z gdańskich placów targowych. Otwarty codziennie, ze szczytami handlowymi w środy i soboty. To właśnie on generuje w dni targowe tłum w pojazdach i opóźnienia w kursowaniu tak tramwajów jak i autobusów.


·         „Dąbrowszczaków-Jagiellońska”

       Przystanek położony na końcu ulicy Jagiellońskiej. Tuż obok niego, przy obecnych pawilonach handlowych, znajduje się pozostałość po dawnym układzie komunikacyjnym dzielnicy. Miejsce do zawracania oraz postój taksówek wykorzystują dawną pętlę autobusową Przymorze. Zawracała tu linia 139, która to pamiętajmy, w szczytowym okresie kursowała co 5-7 minut.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz